WRZODY ŻOŁĄDKA

Wrzody żołądka - zapobieganie

 

Blisko 84% Polaków zakażonych jest Helicobacter pyroli, bakterią odpowiedzialną za występowanie wrzodów żołądka i dwunastnicy. Większość społeczeństwa nie wie, że niezdrowa dieta, stres i korzystanie z używek, tj. palenie papierosów ma wpływ na rozwój i przebieg zakażenia - twierdzi gastroenterolog, prof. Krzysztof Celiński, ekspert programu „Zentiva

 

Helicobacter pylori żyje na błonie śluzowej żołądka oraz dwunastnicy. Występuje w organizmie każdego człowieka a to czy się uaktywni, w dużej mierze zależy od stylu życia.

Nie są znane sposoby rozprzestrzeniania się bakterii ani metody zapobiegania zarażeniu. W celu zmniejszenia ryzyka zarażenia zaleca się przestrzeganie podstawowych zasad higieny żywienia: spożywanie potraw czy picie wody wiadomego pochodzenia, dokładne mycie rąk przed przygotowaniem posiłku - mówi prof. dr hab. n. med. Krzysztof Celiński, ekspert programu „Zentiva - zmieniamy przyzwyczajenia”.

Pamiętając o kilku podstawowych zasadach, możemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia dolegliwości ze strony układu pokarmowego:


1. Spożywaj lekkostrawne posiłki. Jedz powoli i systematycznie ok. 4-5 razy dziennie. Wyklucz z menu te potrawy, które wcześniej powodowały lub nasilały dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
2. Zrezygnuj z używek, tj. palenie papierosów, spożywanie alkoholu, picie mocnej kawy czy herbaty.
3. Unikaj stresu. Przepracowanie i mała ilość snu sprzyjają powstawaniu choroby i jej nawrotom.
4. Konsultuj z lekarzem pierwsze dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Przyjmowanie leków „na własną rękę” może nasilić objawy.

Objawy ze strony układu pokarmowego tj. nadkwasota, zgaga, wzdęcia, nudności czy wymioty często są bagatelizowane przez pacjentów. Podczas kontrolnych wizyt u lekarza nie mówią o dolegliwościach, tymczasem mogą one być objawem rozwijającej się choroby. Skuteczne leczenie w dużej mierze zależy od aktywnej współpracy lekarza i chorego oraz szybkiego wykrycia schorzenia.

Podczas wizyty u lekarza:

1. Nie wstydź się mówić o problemie i oczekuj od lekarza informacji na temat dolegliwości.
2. Nie bagatelizuj objawów, które negatywnie wpływają na jakość Twojego życia.
3. Zadawaj pytania, które pomogą w zrozumieniu przyczyn problemów z żołądkiem.
4. Poproś o przedstawienie planu działania, czy to w obserwacji dolegliwości, czy to w podjętym leczeniu.



Program na rzecz zmiany złych nawyków polskiego społeczeństwa „Zentiva - zmieniamy przyzwyczajenia” jest ogólnopolskim projektem edukacyjnym. Program realizuje misję firmy, której elementem jest podnoszenie jakości ludzkiego życia. Program buduje całościowe spojrzenie na pacjenta, zachęca do zmiany stereotypów i złych nawyków zdrowotnych, uczy pacjentów mówić kompleksowo o swoich problemach zdrowotnych.


Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Celiński - ekspert w zakresie chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego, gastroenterolog. Pan Profesor pracuje w Katedrze i Klinice Gastroenterologii z Pracownią Endoskopową Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, jest członkiem Zarządu Oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego.

 

 

WRZODY ŻOŁĄDKA

Wykłady mp3

Dr.Krzysztof Majdyło     WYKŁADY aut. dr. Krzysztof Majdyło 1. Dzieło Strachu.  Jak wyzbyć sie strachu ?  Mp3.    2. Emocje. Jak panować nad emocjami ? Mp3      3. Radość.  Moc Radości...

Dolegliwości wątroby i żołądka

 

Rodzima kuchnia nie należy do najzdrowszych. Białe i wędzone kiełbasy, szynka, chrzan, wykwintne sosy do przekąsek, pieczony drób, żury oraz wypieki - babki, mazurki, serniki. Ponadto sałatki majonezowe, duże ilości jajek nabijają licznik z kaloriami w zastraszającym tempie. Do tego długie przesiadywanie przy świątecznym stole lub przed telewizorem nie wróży niczego dobrego.

 

A przecież układ pokarmowy, podobnie jak cały nasz organizm, ma ograniczone możliwości. Nie nadąża z trawieniem zbyt dużych ilości jedzenia. Wątroba przestaje być tak efektywna w oczyszczaniu krwi z toksyn, co skutkuje ogólnym obniżeniem szybkości trawienia pokarmów, zaleganiem ich i nadmiernym otłuszczeniem ścian wątroby. Tak obciążona zaczyna dawać o sobie znać bólem, poczuciem niestrawności i nudnościami, wzdęciami oraz zaparciami.

Jedz z głową

Choć pewnych niekorzystnych zwyczajów żywieniowych trudno nam się oduczyć, czego najlepszym przykładem są właśnie święta, to powinniśmy jednak pamiętać o zbilansowanej diecie bogatej w witaminy i mikroelementy, odpowiednio dobranej do naszych potrzeb. To co spożywamy ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i kondycję. Aby ułatwić pracę wątrobie i żołądkowi, zwracajmy szczególną uwagę na to, aby każdy kęs rzuć wolno, unikajmy napojów gazowanych, pikantnych potraw i tłustych mięsnych dań. Ograniczmy także spożywanie soli. Możemy ją łatwo zastąpić ziołami o działaniu stymulującym układ trawienny: imbirem, kozłkiem lekarskim, majerankiem oraz miętą. Nie mniej ważne jest dostarczenie organizmowi niezbędnej porcji witamin. Taką wyselekcjonowaną i wystandaryzowaną dawkę dobroczynnych dla wątroby substancji zawiera suplement diety firmy ASA - Hepason Complex.

Nie zapominajmy również o ruchu - przecież to samo zdrowie! Wiosenny spacer z rodziną po obfitym posiłku z pewnością przyniesie nam ulgę. Jeżeli pomyślimy o większym wysiłku - czy to biegu, ćwiczeniach w parku, pływaniu - wówczas na pewno świąteczne biesiadowanie będzie udane i bez skutków ubocznych w postaci niestrawności i bólu wątroby.

Wspomaganie wątroby - naturalnie!

Gdy jednak cierpimy na dolegliwości związane z wątrobą, po zjedzeniu ciężkostrawnych dań wielkanocnych, powinniśmy stosować preparaty ziołowe, zawierające naturalne i bezpieczne wyciągi roślinne, które skutecznie eliminują: zaburzenia trawienia tłuszczów, bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, nudności. Aby były pod ręką w razie potrzeby, należy wcześniej zaopatrzyć w nie domową apteczkę. Trzeba o nich pomyśleć jeszcze przed świętami.

Co powinno znaleźć się w świątecznej apteczce

Wyniki badań z zastosowaniem wyciągu z karczocha pozwoliły na stworzenie unikalnej formuły preparatu Hepason Complex, opartej na dobroczynnym działaniu tej niepozornej rośliny. Karczoch, rosnący naturalnie w południowych Włoszech i w Portugalii, kryje w sobie wiele ważnych dla wątroby składników. Jego jadalne pączki kwiatowe i liście są bogate w cynarynę - bioflawonoid i przeciwutleniacz wiążący wolne rodniki, zapobiegając tym samym uszkodzeniom błon komórkowych wątroby i serca. Ponadto cynaryna działa rozkurczająco na mięśnie gładkie przewodów żółciowych, żółciotwórczo, żółciopędnie, przeciwzapalnie i silnie odtruwająco. Sprzyja też usuwaniu z organizmu złogów soli i ciężkich metali oraz innych niepożądanych substancji. Oprócz cynaryny, wyciąg z karczocha zawiera także flawonoidy, garbniki, inulinę, enzymy, witaminy (prowitaminę A, witaminę C i PP) oraz minerały (wapń, potas, magnez, fosfor, żelazo). Te i inne biologicznie aktywne składniki sprzyjają produkcji odpowiedniej ilości żółci, trawieniu białek i tłuszczów, zapobiegają rozwojowi zapaleniu woreczka żółciowego, który jest „pomocnikiem" wątroby w oczyszczaniu organizmu ze złogów.

Karczoch posiada też inną istotną właściwość - pomaga w profilaktyce miażdżycy ze względu na korzystne oddziaływanie na poziom cholesterolu we krwi. Liczne dane naukowe wskazują u 30% badanych, że po zażywaniu preparatów z wyciągiem z karczocha spadło stężenie tłuszczów nasyconych, a także na trwałe poprawił się metabolizm tłuszczów i obniżyła się ponowna synteza cholesterolu.

Dodatkowo Hepason Complex zawiera witaminy, które w dziennej dawce pokrywają całkowite na nie zapotrzebowanie. W jednej kapsułce mieszczą się witaminy z grupy B (B1, B2, B6, B12) oraz kwas foliowy i niacyna - niezbędne w syntezie aminokwasów, w przemianach tłuszczów i hormonów, wpływające korzystnie na układ trawienny i nerwowy. Wystarczą dwie kapsułki dziennie, by skutecznie wspomagać pracę wątroby i obniżyć ryzyko jej dysfunkcji. Co więcej, Hepason Complex pomaga również dbać o dobrą kondycję układu sercowo-naczyniowego.

Jeżeli przewidujemy, że i w tym roku nie będziemy w stanie się powstrzymać przy wielkanocnym stole, pamiętajmy o tym by odciążyć swoją wątrobę za pomocą dostępnych na rynku preparatów ziołowych. Wówczas unikniemy przykrych objawów i będziemy mogli cieszyć się świąteczną atmosferą.